Office 365 vs Google G Suite

Office 365 vs Google G Suite,

Hangisi daha iyi? Birçok işletmenin, özellikle de start-up girişimlerin cevap vermekte en çok zorlandıkları bir soru bu. Bugünkü yazımızda hem bu iki bulut servisi arasındaki farkları/benzerlikleri işlerken hem de bu soruya yanıt vermeye çalışacağız.

Office 365 ve G Suite fiyatlandırmalar, genel özellikler, benzerlikleri, farkları ve iki platform hakkındaki her şeyi detaylı bir şekilde inceleyeceğimiz yazımıza başlayalım o halde;

Son bir not; makalemizi faydalı, okunmaya değer bulursanız lütfen yorum yapmayı, beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın. 😊 Keyifli okumalar.

Office 365 vs Google G Suite

Ne işe yararlar?

Her iki serviste temelde giriş seviyesi iş uygulamalarından (e-mail,takvim,Kişiler) başlayarak bulutta birlikte iş yapma, dosya depolama, iletişim ve üretkenlik araçları gibi kurum, kuruluş ve her türden işletmenin donanım, güvenlik ve yönetim yatırımı yapmadan işlerini bulut üzerinden yapmalarına olanak tanır.

Office 365 vs Google G Suite

Fiyatlandırmaları Nasıl?

Google G Suite Planlar ve Fiyatları;

Google G Suite servisinde 3 temel üzerine odaklanılmış durumda;
Basic 6 $/ay
Business 12 $/ay
Enterprise 25 $/ay
Plan detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Office 365 Planlar ve Fiyatları;

Office 365’te durumda biraz daha farklı hem esneklik hem daha fazla kategoride işletmenin servislerden özgürce faydalanması için aşağıda belirttiğim plan yapılandırması üzerinden hizmetler sunuluyor.

Sadece e-posta hizmeti için 2 temel plan sunuluyor;

Exchange Online Plan 1           4 $/ay

Her yerden – her cihazdan e-posta erişimi, 50 GB posta kutusu,150 MB ekli gönderim imkânı

Exchange Online Plan 1           8 $/ay

Her yerden – her cihazdan e-posta erişimi, sınırsız posta kutusu,150 MB ekli gönderim imkânı, daha fazla güvenlik ve veri kaybı önleme özellikleri ile birlikte gelir.

e-posta planlarının detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

İşletme Planları;

Office 365 İş başlangıç (Business Essentials)               5 $/ay

50GB posta kutusu, 1 TB Onedrive, Forms, Teams, Yammer, Sharepoint,Office Web gibi birçok iş uygulamasını tümleşik olarak tek bir yerden tek kullanıcı adı ve şifreyle sunar.

Office 365 İş (Business) 8,25 $/ay

E-posta hizmeti içermez, webde ve masaüstünde mac ve tablet, mobile desteğiyle 5 cihazda kullanılabilecek tam yüklü Office uygulamaları ve 1 TB Onedrive bulutta depolama alanı ile gelir.

Office 365 İş Ekstra ( Business Premium) 12,50$/ay

50GB posta kutusu, 1 TB Onedrive, Forms, Teams, Yammer, Sharepoint, webde ve masaüstünde mac ve tablet, mobile desteğiyle 5 cihazda kullanılabilecek tam yüklü Office uygulamaları gibi birçok iş uygulamasını tümleşik olarak tek bir yerden tek kullanıcı adı ve şifreyle sunar.

İşetme planları hakkında daha fazla bilgi için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Kurumsal Planlar;

Office 365 her işletme, kurum ve gerçek kişi için farklı farklı kapasite ve özelliklerde planlar sunar. İşletmenizi kapasitesi, sahip olduğu benzersiz özellikler ihtiyaçlarını da değiştireceğinden Office 365 planları arasında geçişler yapılabilir, farklı ürün ve hizmetler farklı planlara eklenebilir veya birde fazla planla birleştirilebilir.
Office 365 Enterprise seviyede ise Microsoft kurumlara, kullanıcı sınırını ortadan kaldırır, gelişmiş güvenlik ve denetim imkanları sunar ve ileri düzey iletişim araçları sunar.

Office 365 kurumsal planlar ile ilgili tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

Office 365 Pro Plus 12$/ay
Office 365 E1 8$/ay
Office 365 E3 20$/ay
Office 365 E5 35$/ay

Kurumsal planlar hakkında detaylı bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Office 365 vs Google G Suite

Peki hangisi Daha Ucuz?

Bu sorunun cevabı sanırım sunulan planların içeriğinde saklı. Office 365 klasik Office araçlarını hem web de hem de masa üstünde sunar. Ki bu araç ve uygulamalar yaklaşık 30 yıldır dünya çapında kurumlar tarafından kullanılan benzersiz uygulamalar olunca Google G Suite tarafında salt bir fiyat kıyaslaması yapmak ne kadar doğru olur açıkçası bilemiyorum.

Öte yandan bütün içerikleri eş değer kabul ettiğimizde bile Google servislerinin Office 365’e göre birçok eksiğinin olduğu buna rağmen Office 365 fiyatlarının daha kabul edilebilir olduğu da gün gibi ortada.

Burada temel fark işletmelerin ihtiyaçlarının belirlenmesinde ve belirlenen ihtiyaçların sunulan çözümlerle ne kadar örtüştüğü ile doğrudan ilgili. Haliyle bir fiyat kıyaslaması yapmak yerine şöyle bir soru sormak daha mantıklı olur diye düşünüyorum; hangi bulur servisi daha çok müşteri ihtiyacını karşılıyor? Bu soruyu cevapladığımızda fiyat sorusu önemini kaybedecektir.

Sonuç;

Office 365 vs Google G Suite

Hangisi daha iyi?

Microsoft’un kurumsal alandaki onlarca yıllık tecrübesi, sahip olduğu kurumsal yazılım platformları, bilgisi, bu işe çok daha önceden başlamış olmasının sunduğu güç yarışa konu bile edilemeyecek bariz farklar arasında gösterilmektedir.

Keza sürekli büyüttüğü Office 365 uygulama topluluğu yanında Microsoft 365 ile beraber gelen Windows işletim sistemi desteği, gelişmiş güvenlik tedbirleri ve her yıl devasa bütçelerle güçlendirilmiş alt yapı kuşkusuz Microsoft ‘u Office 365 ve Microsoft 365 platformları tartışmasız lider yapmaktadır.

Xen Bilişim olarak işinizi buluta taşıyabilir, yukarıda bahsettiğimiz alternatif ürün ve hizmetler arasında seçim yapmanıza yardımcı olabiliriz. Bilgisayar bakım anlaşması le bizlerden destek ve danışmanlık hizmetleri alabileceğiniz gibi Office 365’in yola çıktığı ilk andan itibaren edindiğimiz tecrübeyi sizlerle paylaşıyor mobilite ve bulut bilişimi işlerinizin bir parçası haline getiriyoruz.

Office 365, Microsoft 365 ve bulut bilişimle ilgili her sorunuz için bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Xen Bilişimİşinize Gelecek KatarWeb Sitemizde çerezleri kullanarak size en iyi kullanıcı deneyimini sunmak istiyoruz. Lütfen, çerezlerin kullanımını kabul ettiğinizi doğrulayın.