Web (Bulut) Tabanlı ERP vs Exe (On Premise) ERP

Web (Bulut) Tabanlı ERP vs Exe (On Premise) ERPErp çözümlerine dair tanımlamalar, özellikler ve karşılaştırma tablosu

Web (Bulut) Tabanlı ERP vs Exe (On Premise) ERP

Web (Bulut) Tabanlı ERP vs Exe (On Premise) ERP Bu karşılaştırmayı yapabilmek için önce bu çözümlerin ortaya nasıl çıktığına, hangi ihtiyaçlara çözüm olduklarına ve ne gibi faydaları olduğuna değinmekte fayda var. Özetle her şeyden önce bir ERP tarifi yapmak hem konuyu daha iyi anlatabilmek hem de aradaki farkları daha net ortaya koymakta bize referans olacaktır.

ERP (Enterprise Resource Planning) yani Türkçe uzun anlamıyla Kurumsal Kaynak Planlama olarak çevirebileceğimiz bu hizmetler işletmelerin gelir ve gider dengelerini, üretim, satış ve müşteri ilişkileri süreçlerini, satın alma ve finans işlemlerini ve en değerli faydası olarak veri yönetimini tek elden organize etme ve geniş ölçekte raporlama imkanı sunar.

Temelde bir yazılım olarak sunulan ama genel olarak bir kurum, kuruluş, işletme çözümü olarak karşımıza çıkan bir otomasyon ve organizasyon ürünlerinin genel adıdır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerden büyük kurumsal yapılara kadar her ölçekte rağbet gören ve büyük oranda istenilen çözümleri sunabilen yazılımsal, teknolojik ve dijital yapılardan oluşmaktadır.

cloud_vs_on-premise

Web (Bulut) Tabanlı ERP vs Exe (On Premise) ERP veya kıyaslama konusu yukarıda yapmaya çalıştığımız tanım ile doğrudan ilişkili olup temelde bu çözümleri kullanmak isteyen müşterilerin ihtiyaçları ile doğrudan ilişkilidir. Başlangıçta gelir-gider takibi üzerine kurulu küçük otomasyonlar sonrasında muhasebe kavramlarını, satışı ve üretimi içine alarak bugünkü haline büründü.

Günümüzde ihtiyaçların değişmesi; bulut bilişim, akıllı cep telefonu ve küçük tablet bilgisayarların ve mobilite gibi kavramların hayatımıza girmesi, ERP alanındaki çözümlerin de evrilmesine ve yenilenmesine olanak sağladı. İşte bu noktada Web Tabanlı ERP çözümleri ortaya çıktı.

İşletme ve kurumlar değişen ihtiyaçlara karşılık gelişen teknolojiyi her alanda kullanmak istediği gibi ERP alanında da kullanmak istedi. Ortaya Bulut ERP, Hibrit ERP gibi kavramlar ve özünde bir tarayıcıdan ya da mobil uygulamadan ulaşabildiğiniz bir yeni nesil ERP çözümü çıktı. Peki mevcut on-premise yapılardan ne farkları var, ne gibi kolaylıklar sağlıyor, ne gibi ihtiyaçlara cevap veriyor şimdi de bunlara EXE ERP yapılarla kıyaslama yaparak cevap vermeye çalışalım.

Web (Bulut) Tabanlı ERP vs Exe (On Premise) ERP Kıyaslama Tablosu

ÖLÇÜTLER*

WEB ( BULUT) TABANLI ERP

EXE ERP

DONANIM YATIRMI YOK VAR
GÜVENLİK VE YEDEKLEME YATIRIMI YOK VAR
HER CİHAZ VE YERDEN ERİŞİM VAR YOK
ENERJİ TASARRUFU VAR YOK
BAKIM, GÜNCELLEME ve DESTEK MALİYETLERİ (0-10)** 2 10
KULLANICI BAZLI LİSANSLAMA YOK VAR
ÇOKLU PLATFORM DESTEĞİ (MAC, WİN, LİNUX) VAR YOK
KULLANICI DOSTU ARAYÜZ VAR YOK
ÖZELLEŞTİRME DESTEĞİ VAR SINIRLI
B2B – B2C GÖMÜLÜ E-TİCARET UYGULAMALARI VAR YOK
E- ÖDEME SİSTEMLERİ ENTEGRASYON VE GÖMÜLÜ ÇÖZÜMLERİ VAR YOK
DİJİTAL DÖNÜŞÜM ( E-FAT, E-ARŞ, E-DEFT) GÖMÜLÜ ENTEGRE
MOBİL UYGULAMALAR VAR KISMEN
EL TERMİNALİ DESTEĞİ UYGULAMA TABANLI  EXE YAPILAR
FİYAT- PERFORMANS (100 Üzerinden)*** 90 60

Notlar;

*             Karşılaştırma WEB ERP Çözümleri üzerinden yapılmıştır.

**          Bulut Tabanlı ERP çözümlerinde Güncelleme, bakım ve destek maliyetleri EXE ERP yapılara göre daha kolay yönetilebilir olduğundan maliyet bakımından çok daha avantajlıdır.

***         WEB ERP Microsoft Azure üzerinden barındırılır donanım, ve güvenlik maliyetleri içermez exe yapılar bu masrafları beraberinde getirmek zorundadır.  Performansı fiziksel sunucu konfigürasyonu ile doğru orantılı olan on premise yapılar buluttaki kaynak özgürlüğü açısından cloud ERP ile boy ölçüşemez.

xen_bilisim_isinize_gelecek_katar

Web (Bulut) Tabanlı ERP vs Exe (On Premise) ERP hakkında daha detaylı bilgi, sunum ve demo talepleri WOC ERP hakkında çok daha fazlası için iletişim sayfamızdaki bilgilerden bizlere dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Xen Bilişimİşinize Gelecek KatarWeb Sitemizde çerezleri kullanarak size en iyi kullanıcı deneyimini sunmak istiyoruz. Lütfen, çerezlerin kullanımını kabul ettiğinizi doğrulayın.
%d blogcu bunu beğendi: