Soru ve Cevaplarla Office 365’e Geçiş;

Soru ve Cevaplarla Office 365’e Geçiş ; Küçük ve orta ölçekli bir çok işletme kurumuna ait iletişim araçlarını buluta (office 365‘e) taşımak istemekle beraber bu geçiş esnasında gerek kulaktan dolma bilgilerden gerekse yaşanmış geçmiş tecrübelerden dolayı sürekli olarak çekimser ve korumacı bir tutum izler. Bunların sebepleri ve aslında yanlış bilinen geçiş senaryoları ve endişeye sebep olan sorular için aşağıda sizler için hazırladığımız bilgilere göz atmanızda fayda var.

Soru ve Cevaplarla Office 365'e Geçiş

Soru(n) – Endişe 1:

Office 365 tamamı ile internet üzerinden kullanabileceğim online bir hizmet (tir) midir?

Cevap – Açıklama:

Office 365 bulutta konumlanmış fakat çevrim dışı ürün ve uygulama desteği de sağlayan bir birlikte iş yapma, Office dokümanları üzerinde çalışabilme ve veri güvenliği ve depolama araçları sağlayan tümleşik bir platformdur. Bununla beraber tüm Office uygulamalarını internetiniz olmasa bile rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Soru(n) – Endişe 2:

Şirket verilerini ofis dışına çıkarmak güvenli değildir.

Cevap – Açıklama:

Büyüyen ve gün geçtikçe artan sanal saldırıların ve küçük işletmelerin kendi bilgi işlemlerini korumak için aldıkları sınırlı seviyede koruma tedbirleriyle neredeyse korunmanın mümkün olmadığı günümüzde şirket verilerinin içeride tutulması aksine çok daha büyük bir güvenlik riski taşımaktadır. Bunula beraber dünyanın dört bir yanında devasa veri merkezleriyle eş zamanlı çalışma prensibi, coğrafi olarak yedekli ve de %99,9 çalışma garantisi ile hizmet veren Microsoft Bulut Hizmetleri ve beraberinde Office 365 teknik alt yapısı çok daha sağlam ve ölçülebilir güvenlik vadetmektedir.

Soru(n) – Endişe 3:

Office 365 geçtiğimde tamamen buluta geçmem gerekiyor. Yerel sistemler üzerinde çalışmaya izin vermiyor.

Cevap – Açıklama:

Bu süreç tamamen işletmenizin iş süreçleri ile ilgilidir. Sadece mail taşıma işleminden başlayıp kademeli olarak dosya ve dokümanlarınızı taşıyabilir yahut hibrit bir senaryo ile de çalışabilirsiniz. Bu noktada geçiş sürecini belirleyen tamamen kurumunuzun kendi iş süreçleridir.

Soru(n) – Endişe 4:

Çok pahalı benim firmam için pahalı bir çözüm.

Cevap – Açıklama:

Office 365 ve Microsoft bulut çözümlerinin tümü esnek paket ve planlar mantığı ile kurgulanmıştır. Dolayısı ile işletmenizin ihtiyaçları belirlendikten sonra mutlaka işletmenize ve bütçenize uygun bir plan ile ilerleyebilirsiniz. Kaldı ki yanı hizmetleri kendi bünyenizde (on-premise) yerinde kurulum ile kullanmaya çalıştığınızda karşılaşacağınız maliyet çok daha yüksek olacaktır.

Soru ve Cevaplarla Office 365'e Geçiş

Soru(n) – Endişe 5:

Zaten Skype kullanıyorum, Skype Kurumsala ihtiyacım yok.

Cevap – Açıklama:

Skype daha çok bireysel kullanımlar için sunulan ve ek olarak sabit hatları yada cep telefonlarını aramak istemediğiniz sürece ücretsiz ve son derece işlevsel bir uygulamadır. Skype kurumsal ise eş zamanlı 250 kişiyle video konferans düzenleme olanağından, masa üstü sunumlarına, Office belgeleri üzerinden birlikte çalışmaktan, beyaz tahta ve anket uygulamalarına varıncaya kadar pek çok işletme ihtiyacını üzerinde barındıran gelişmiş bir kurumsal iletişim aracıdır.

Soru(n) – Endişe 6:

E-Postalarımı webden kontrol etmek zorundayım.

Cevap – Açıklama:

Microsoft Office 365 ile beraber sahip olduğunuz hizmetlerden biri olan Exchange Online hizmetini dilerseniz webden dilerseniz mac yada Windows bilgisayarınızdan dilerseniz cep telefonunuzdan kullanmaya olanak sağlayan tüm e-posta protokollerini (pop,imap,active sync) destekler.

Soru(n) – Endişe 7:

Onedrive zaten kullanıyorum. Onedrive business fazladan ne yapıyor ki?

Cevap – Açıklama:

Her şeyden önce kullanıcı başına 1 TB bulutta depolama alanı herhangi bir Office 365 planıyla beraber ücretsiz geliyor. Akabinde kullandığınız Onedrive alanı üzerinde dosyalar üzerinde birlikte çalışma, Office dokümanlarının versiyon bazında geçmişini tutabilme gibi gelişmiş birlikte iş yapma özellikleri ile donatılmıştır. İlave olarak tüm cihazlarınızı otomatik olarak buluta güvenle yedeklemenize olanak sağlar.

Soru(n) – Endişe 8:

Yönetimi çok zor, o kadar bilgiye sahip değilim.

Cevap – Açıklama:

Microsoft Office 365 bulut servislerinin tümünü kullanıcı dostu bir ara yüze sahip kontrol panelinden rahatlıkla ve kolaylıkla yönetebileceğiniz şekilde kurgulanmıştır. Üstelik yardıma ihtiyacınız olduğunda size hizmet verecek çok sayıda personel açtığınız bir destek kaydına kısa sürede dönüş yaparak karşılaştığınız problemi çözmede yardımcı olacaktır.

Office 365’e geçiş ile ilgili daha fazla cevaba, daha fazla detaya mı ihtiyacınız var, bizimle bugün iletişime geçin.

Xen Bilişimİşinize Gelecek KatarWeb Sitemizde çerezleri kullanarak size en iyi kullanıcı deneyimini sunmak istiyoruz. Lütfen, çerezlerin kullanımını kabul ettiğinizi doğrulayın.