Office 365 ve Hayat Kurtaran Uygulamaları

Office 365 ve Hayat Kurtaran Uygulamaları konulu yazımızda dünyanın en popüler kurumsal bulut servislerinin başında gelen Microsoft Office 365 bünyesinde barındırdığı alt uygulamalarla işletmelerin; mobiliteden iş yapış şekillerine, güvenli anlık iletişimden iş takibi ve görev yönetimine kadar gibi birçok alanda iş süreçlerine katkı sunmaya devam ediyor. Bugünkü yazımızda sizlere Office 365’in hayat kurtaran uygulamalarından bahsetmeye çalışacağız.

Office 365 Gruplar – Outlook Groups

Exchange online yapısı yeni yeni şekillenirken on premise Exchange yapılar üzerinde hali hazırda bulunan dağıtım listeleri üzerine birçok yeni özellik eklenerek tam bir mobilite, birlikte iş yapma ve iletişim uygulamasına dönüştürüldü. Üzerinde mail toplama ve dağıtma yani dağıtım listesi fonksiyonuyla beraber aşağıdaki özellikler bulunmakta;
Outlook gruplara özel Onedrive bulutta depolama ortak alanı.
o Grup üyesi tüm kullanıcılar ortak depolama alanındaki dosyalara istedikleri zaman ulaşabilir, düzenleyebilir ve paylaşabilirler.
– Yine Outlook gruplara özel ortak takvim uygulaması.
o Gruba üye olan herkes ortak bir takvim kullanıp ortak etkinlikler ve görevler oluşturabilir ve bunu kendi kişisel takvimiyle bir arada kullanabilir.
– Oluşturulan genel ya da özel grup için OneNote not defteri uygulaması.
o Grup üyeleri üyesi oldukları grubun içerinden bulunan not defteri ile departmanlarına özel notlar alabilir ve b u notları gruptaki diğer üyelerle beraber düzenleyebilirler.
– Anlık kesintisiz iletişim – mesajlaşma
o Outlook gruplar hem webde hem masaüstüne Outlook uygulaması ile beraber çalışan tümleşik bir uygulama olmakla beraber mobil tarafta tek başına bir uygulama olarak çalışır. Bu uygulamalar üzerinden hızlı mesajlar yazabilir, size gönderilen mesajlara anlık cevaplar verebilir, ekler paylaşabilir, gif, konum, emoji desteğiyle tam bir anlık mesajlaşma uygulaması gibi kullanabilirsiniz. Bununla birlikte attığınız yahut aldığınız er mesaj Outlook’ta gruplar sekmesinde ya da mobil uygulamanızda sürekli erişebileceğiniz bir şekilde depolanır. Dilediğiniz zaman mesajlaşma geçmişinize bakabilirsiniz. Bireysel çözümler (whatsapp, Messenger) kullanmanıza gerek kalmadan bütün iletişiminizi Office 365 üzerinden güvenle sağlayabilirsiniz.
– Outlook Gruplara özel SharePoint web sitesi
o Office 365 Gruplar bünyesinde oluşturulan tüm Outlook gruplarının grup üyelerine özel SharePoint Online üzerinde bir intranet sitesi grubun açılması ile birlikte otomatik olarak oluşturulur. Bu sitede departmana (grup)özel haberler paylaşabilir, bel ve dokumanlar yayınlayabilir özellikle yeni başlayan personel için oryantasyon sürelerinin kısaltılmasın önemli rol oynar.
– Planner Entegrasyonu
o Aşağıda detaylarını verdiğimiz Planner uygulaması Outlook gruplar ile tümleşik çalışır.

Office 365 Planner – İş Takibi ve Görev Yönetimi

office 365 planner mobile

Office 365 ile gelen diğer önemli alt uygulamalardan biri de Office Planner’dır. Planner ile gün içerisinde takibini yaptığınız, telefon aramaları, e-maillerle ve anlı mesajlaşma uygulamaları organize etmeye çalıştığınız size veya çalışma arkadaşlarınıza ait bütün iş ve görevleri kontrol altına alabilir tek bir platformdan takip edip raporlayabilirsiniz. Temel olarak aşağıdaki süreçlerin hepsini Planner üzerinden yönetebilirsiniz.
– İş veya görev tanımı
o Varsa alt görevleri ve işin etiket temelli ait olduğu kategorisini
– İş ve Görev Grupları
o Örneğin Yapılacaklar listesi, Finansal işlemler, Pazarlama ve satış gibi alt gruplarla iş ve görevleri ayırabilirsiniz.
– Office Planner ile iş başlangıç ve bitiş sürelerini belirleyebilir kendinize veya başkasına atadığınız işleri zaman çizelgesi kısmından takip edebilirsiniz.
– Hatırlama mail ve bildirimleri
o Son tarihi yaklaşan bir görev olduğunda, henüz başlamadığınız bir iş yahut size yeni atanan bir görev aldığında uygulamalar üzerinden bildirimleri ve mail adresinize hatırlatma iletileri alabilirsiniz.
– Office 365 Planner raporlama ekranı ile tüm atadığınız ve üzerinizdeki işlerin gene durumunu raporlayabilir iş ve görev performansınızı değerlendirebilirsiniz.

Office 365 – Microsoft Forms

Microsoft Forms satışını yaptığınız ürünlerin satış sonrası değerlendirmesi, verdiğiniz hizmetlerin müşterideki memnuniyetinin ölçülmesi, kamuoyu araştırması, çalışanlarınızın performans ölçümleri gibi örneklerle çoğaltabileceğimiz birçok alanda çevrim içi anketlerle veri toplamanıza imkân sağlar. Yine FORMS uygulaması ile topladığınız veriyi analiz edebilir raporlayabilirsiniz. Office 365 ile beraber tamamıyla ücretsiz sunulan Microsoft Forms webden ya da mobilden hemen kullanmaya başlamak için Office 365 abonesi olmanız yeterli.
Microsoft Forms ile birkaç küçük ve basit adımla sorulardan oluşan bir çevrim içi form hazırlayabilir, kısa bir anket düzenleyip tek tıkla istediğinin sayıda kişi ile paylaşabilirsiniz.

microsoft_teams_xen_bilisim

Office 365 – Microsoft Teams

Microsoft’un Office 365 bünyesinde yine uygun plan dahilinde ücretsiz sunduğu TEAMS uygulaması Microsoft’un son yıllarda geliştirdiği en iyi interaktif, katılımlı uygulamalarından biridir. Temelinde sohbet temelli grup etkileşimi barındıran Microsoft Teams ile oluşturduğunuz takım (grup) ile ya da özel olarak sesli, görüntülü ve yazılı mesajlaşmanıza olanak tanıyor. Bunun yanı sıra dosya ve dokumanlar paylaşabiliyor aynı belgeler üzerinde diğer takım arkadaşlarınızla beraber düzenleme yapabiliyorsunuz.
Skype Kurumsal entegrasyonu ile Video ve Sesli konferanslar düzenleyip Planner uygulaması ile iş ve görev takibini uygulama değiştirmede TEAMS üzerinden yapabiliyorsunuz. Oluşturmuş olduğunuz takıma ait bir ana kanal dışında o takıma ait görevlerin ayrıştırmasını yaptığınız alt kanallar sayesinde bilgi kirliliği yaşamadan tüm iş akışlarını ve sohbetleri tek bir uygulamadan kayıt altında tutarak görüntüleyebiliyorsunuz.
İster masa üstü ister web isterseniz de akıllı telefonlar üzerindeki uygulamalardan platform bağımsız toplantılar düzenleyebiliyor mobilken de işinizden kopmadan çalışmanıza devam edebiliyorsunuz. Harici platformları Microsoft Teams uygulamasına bağlayarak eski alışkanlıklarınızdan da kopmamış oluyorsunuz. Teams üzerindeki bildirimler aracılığı ile yapılan konuşmalardan yada sizden bahsedilen sohbetlerden anında haberdar olabilir, düzenlenen Microsoft Teams toplantıları için takviminize bildirimler

microsoft_stream_xen_bilisim

Office 365 – Microsoft Stream (eski adıyla Microsoft Video)

Microsoft Stream ile kurumunuza özel sadece yetkilendirilmiş erişim ile donatılmış video portalı ile tanışın. Eğitim videoları, tanıtım videoları, ürün videoları yükleyin ve bunları çalışanlarınız, müşterileriniz ve isterseniz daha fazla kişiyle kolaylıkla paylaşın. Üstelik denetimi bir an olsun elinizden bırakmadan.
Daha önce Microsoft Video ile kullanıma sunulan sonrasında marka ismini Stream olarak değiştiren bu video portalı uygulamasına uygun bir Office 365 planınız var ise doğrudan ücretsiz olarak yoksa ayrıca satın alıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
İçeriğinde sesi metne dönüştürmeden, ses ve yüz tanıma gibi yapay zekâ uygulamaları da barındıran Microsoft Stream ile bugün işlerinizi görsel ve işitsel olarak üçüncü sınıf ve halka açık bir uygulamaya yahut platforma ihtiyaç duymadan dijitalleştirin.

xen_bilisim_isinize_gelecek_katar

Bunlar ve çok daha fazlası için Microsoft Bulut evreni hakkında çok daha fazlasına sahip olmak; ürün, uygulama ve servisleri test etmek, ihtiyaçlarınız belirlemek ya da Microsoft Bulut Servisleri, Office 365, Microsoft 365 gibi platformlar hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olmak, eğitim hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle bugün iletişime geçin.

Xen Bilişimİşinize Gelecek KatarWeb Sitemizde çerezleri kullanarak size en iyi kullanıcı deneyimini sunmak istiyoruz. Lütfen, çerezlerin kullanımını kabul ettiğinizi doğrulayın.