İyi Bir Seo Çalışması için 10 Altın Öneri

Yaptığınız iş ne olursa olsun, ama profesyonel ama kişisel nasıl bir çalışma içerisinde olursanız olun, bir web sitesinin arama motorlarında bulunabilir olması dahası üst sıralarda yer alabilmek için işlerinizi, hobilerinizi, ürünleriniz, daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için mutlak suretle bir SEO (Search Engine Optimization) “Arama Motorları Optimizasyonu” çalışması yapmanız gerekmektedir.

Peki, bunca bilgi kirliliği, bunca yoğun internet kullanımı ve rakiplerinizin deyim yerindeyse sanal âlemde adeta cirit attığı, rekabetin had safhada olduğu bir ortamda SEO çalışması nasıl olmalı, nelere mutlaka dikkat edilmeli gibi sorularınıza karşılık, işinize değer katabilecek 10 tane öneri sunuyoruz.

Şimdi dilerseniz maddeler halinde ve açıklamalı olarak bu hususlara değinelim.

xen seo araclari

İyi Bir Seo Çalışması için Öneri 1: Birincil anahtar kelimeyi mutlaka ilgili sayfanın adresinde kullanın.

 Değişen algoritmalar ve sürekli yenilenen arama motoru teknolojilerine rağmen bu madde ilk günkü önemini hâlâ korumaktadır.

Örnek verecek olursak “danışmanlık” üzerine yoğunlaştığınız işinize ait bir web sitesi, işiniz ile ilgili yazacağınız bir makale ya da yayınlamak istediğiniz sayfa için adres olabiliyorsa danismanlik.com; eğer alan adında direkt kullanamıyor iseniz alanadi.com/danismanlik diye bir kalıcı bağlantı kullanmanız bulunabilirlik ve etkin bir SEO çalışması için oldukça önemlidir.

İyi Bir Seo Çalışması için Öneri 2: Üst başlıklar için birincil anahtar kelime kullanımı

Hazırladığınız sayfa ya da makale içinde H1 ve H2 etiketi ile yazdığınız metin üst başlıkları/maddeleri içerisinde mutlaka birincil anahtar kelimeyi kullanın.

İyi Bir Seo Çalışması için Öneri 3: Anahtar kelimeleri yazınızın içine serpiştirin

 Okuyucularınızda spam algısı yaratmadan mümkün oldukça sık bir şekilde hazırladığınız sayfa ya da yazıda anahtar kelime kullanımına özen gösterin.

İyi Bir Seo Çalışması için Öneri 4: Mobilite önemli bir kavram

Web siteniz ya da bloğunuzun olabildiğince çok insana ulaşmasını istiyorsanız mutlak suretle her cihazdan erişime açık olmasına ve bu farklı cihazlar arasında görünüm olarak optimizasyonun yapılmış olmasına dikkat edin.

İyi Bir Seo Çalışması için Öneri 5: Google ile iyi anlaşın

 Arama motoru optimizasyonu deyince nasıl ki ilk akla gelen GOOGLE ise seo çalışmalarınızda bu yönde geliştirmeniz menfaatinize olacaktır. Google’ın web yönetici araçlarını kullanın web sitenizi Google’ın araçlarıyla donatın ama diğer arama motorlarını da ihmal etmeyin.

İyi Bir Seo Çalışması için Öneri 6: Diğer web siteleri ve web sitenizdeki diğer sayfalarla etkileşim halinde olun

 Sayfanızda, yazınızda dış ve iç bağlantılara yer vererek etkileşimi arttırmaya önem verin. Web sitelerinde iç ve dış besleme dediğimiz bu konu trafik açısından oldukça önemli bir konudur. Blog ve web sitesi listeleme sitelerine kayıt olun. Başka bloglarda kendi web siteniz ve blog adınız ile yorumlar bırakın.

İyi Bir Seo Çalışması için Öneri 7: Güncel kalın

 Hiçbir web sayfası yoktur ki içerik beslemesi olmadan ayakta durabilsin. Tabii bir Google değilseniz. 😊 Web sitenizi olabildiğince sık güncelleyin. Yazılar, sayfalar ve yorumlar ekleyin, ekletin.

İyi Bir Seo Çalışması için Öneri 8: Olduğunuz yerde kalın

 Gerekmedikçe alan adınızı, yazı ve sayfalarınıza ait kalıcı bağlantıları ve web sitenizin yayımlandığı sunucuları değiştirmeyin.

İyi Bir Seo Çalışması için Öneri 9: Sosyalleşin, Sosyal kalın

 Yaptığınız iş, yayımladığınız içerik ne olursa olsun bu içerikleri sosyal medya ile destekleyin. Ne kadar çok görünüm o kadar çok etkileşim parolasıyla hareket edip kullanabileceğiniz ve güncel tutabileceğiniz ne kadar sosyal medya hesabı kullanabiliyorsanız kullanın.

İyi Bir Seo Çalışması için Öneri 10: Abonelik kanalı kullanın ve abonelerinize ulaşın.

 Web sitenize giren hemen hemen herkese ulaşmaya çalışın. Bunun için bir bülten kayıt kısmı fena olmayabilir. Sonrasında e-mailler hazırlayıp ziyaretçileriniz ile iletişimi güncel tutun.

xen bilisim

Yukarıda özet bir şekilde sıraladığımız tüm önerilerimiz dahil SEO ve dijital pazarlama ile ilgli bütün talepleriniz için değerli çözüm ortağımız Vayes AJans ile birlikte dilediğiniz zaman sorularınızı dinlemeye, çözümler üretmeye ve danışmanlık dahil dijital pazarlama ve seo konusunda size her türlü katkıyı sunmaya hazırız. Bizimle bugün iletişime geçin.

 

Xen Bilişimİşinize Gelecek KatarWeb Sitemizde çerezleri kullanarak size en iyi kullanıcı deneyimini sunmak istiyoruz. Lütfen, çerezlerin kullanımını kabul ettiğinizi doğrulayın.